SEA Officers, SEA Department Officers, & SEA Board of Directors Elections Candidate Documents
SEA Officer, Department, and Board Member Candidates
To download a PDF copy of the timeline and rules for this special election, click here.
VOTING NOW CLOSED!
Voting for the election of SEA Officers, Department positions, and Board Members was conducted by electronic ballot April 1–16, 2024, for the following positions (candidates listed in alphabetical order):
Please click on the links next to the candidate's name in order to view their statement and campaign literature
SEA OFFICERS
President (Delegate by Virtue of Office)
-
Heather Barker (Woodruff).
-
Jennifer Hall.
-
Meesh Vecchio.
SEA Officer Candidate forum was held Tuesday, March 26 5:30PM-7:00PM
SEA BOARD - GRADE LEVEL REPRESENTATIVES
High School Representative (5)
-
Jeanine Calceta.
-
Paul Franklin-Bihary.
-
Makena Gadient.
-
Mashala Hall.
-
Price Jimerson.
-
Tymmony Keegan.
-
Ashley Myers.
-
Stefanie Skiljan.
Middle School Representative (2)
-
Alaina McCallum.
-
Shannon Ratner.
-
Mary Vester.
PARAPROFESSIONAL DEPARTMENT
Vice President
-
Ronnue Mc Thomas.
-
Swanya Powell.
Member-at-Large (3)
-
Mikelle Ericson.
-
Sonja Mitchell.
-
Jeff Paul.
-
Sherrill Vaughan.
THE FOLLOWING POSITIONS WERE UNOPPOSED AND ELECTED BY ACCLAMATION:
SEA OFFICERS
Vice President - Girard Montejo-Thompson
Center for Racial & Social Justice Director - Elizabeth Ward-Robertson
Treasurer - Davina Diaz
SEA BOARD
Multi-Grade Representative (2)
-
Connor Lee
-
Evelyn Shelby
Elementary School Representative (8)
-
Jennifer Dunne
-
Sam Friedman
-
Kara Golgert
-
Ibijoke Idowu
-
Elizabeth Jimmerson-Alaeddinoglu
-
John Shaw
Centrally Dispatched (2)
-
Stacia Arnoux (Hawkinson)
-
Liz Ruiz-Puyana
PARAPROFESSIONAL DEPARTMENT
President - Otis Golden III
Secretary - Mashala Hall
Treasurer - Vallerie Fisher
SAEOP DEPARTMENT
President - Tammy Watson
Vice President - Susan Talley
Corresponding Secretary - Patrice Robinson
Treasurer - Sanjay Mishra
Recording Secretary
-
Shannon Ratner
Member-at-Large (7)
-
Angela Carrion
-
Char Dhoot
-
Antoinette Felder
-
Ebony Hall
-
Carolyn Hostetler
-
Sarah Marshall
-
Nicole Sud
SUBSTITUTE DEPARTMENT
President - Andrew Eckels
Vice President - Joyce McDonald
Secretary-Treasurer - Peter Henry
At-Large Representatives (9) - No Candidates
If you have questions or inquiries, contact the Nominations & Elections Committee Chair Mel McLamb at: SEAelectionscommittee@gmail.com.